Модель трипільського житла.

За інформацією Є.Сіцінського село Івашків з’явилося у XVI столітті. Однак, за тисячі років до заснування села, місцевість була заселена мисливцями доби пізнього палеоліту і мезоліту, першими землеробами, культура яких названа трипільською.
Знайдені на поселеннях енеолітичної трипільської культури на теренах України такі артефакти як розмальовані глиняні моделі будівель, підтверджують існування у ІV – ІІІ тисячоліттях до н.е. традиції настінного розпису у трипільських землеробів, у тому числі і на землях Кодимщини. Стіни жител розмальовували символами (коло, хрест, трикутник, квадрат, хвиляста і ламана лінія, свастика ін..), які, за віруваннями давніх хліборобів, пов’язувались з небесними світилами, стихіями природи, від яких залежали життя і добробут людей, родючість землі. Такі символи відображали Сонце, дощ, воду і вогонь, плин часу, безкінечність і вічність. Виконували функції оберегів людини, житла, врожаю.




Будівля створена мешканцями села Івашків в рамках підготовки до етнофестивалю «Кодима-фест». Під час будівництва враховувались результати досліджень трипільських поселень на Кодимщині в селах Тимкове, Кирилівка. Розписана під керівництвом Віктора Гоманюка.